Genital Siğil (Genital HPV enfeksiyonu)

Anasayfa - Dermatoloji - Genital Siğil (Genital HPV enfeksiyonu)

GENİTAL SİĞİL (GENİTAL HPV ENFEKSİYONU) İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER, CİLDİYE (DERMATOLOJİ) UZMANLARINA EN SIK SORULAN SORULAR VE BUNLARIN CEVAPLARI

(Not: Tüm metinlerde HPV kısaltması ‘Human papilloma virüs’ için kullanılmıştır.)

(Not: Tüm metinlerde ‘genital’ kelimesi ‘cinsel bölgedeki’ kelimesiyle eş anlamlı olarak kullanılmıştır.)

(Not: Sizde genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) varsa lütfen moralinizi gereksiz yere bozmayınız! Tek yapmanız gereken ilgili uzman doktorların gözetimi altında hareket etmenizdir, ki bu uzman doktor erkek ve kadınlar için cildiye (dermatoloji) uzmanı, kadınlar için ayrıca kadın doğum (jinekoloji) uzmanı ve bazı durumlarda genel cerrahi uzmanıdır.

Cildiye (dermatoloji) uzmanı beni muayene edip genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tanısı koydu. Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) hakkında en fazla bilmemiz gerekenler nelerdir? Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) nedir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) ifadesi hem erkek hem kadınlarda ortaya çıkabilen, cinsel bölgede bulunan, irili ufaklı, tek, birkaç adet veya sayılamayacak kadar çok sayıda olabilen kabarıklıklarla kendini gösteren, İngilizce adıyla ‘Human Papilloma Virüs’ kelimelerinin ilk harflerinden oluşan HPV enfeksiyonu olarak ifade edilen tehlikeli bir virüs hastalığını ifade eder.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) çok sık mı görülür?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tanısı cildiye (dermatoloji) uzmanlarınca en sık konulan tanılardan biridir. Aslında genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tanısı kadın doğum (jinekoloji) uzmanları, üroloji uzmanları, genel cerrahi uzmanları tarafından da en sık konulan tanılar arasındadır. Çünkü, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) toplumda en sık görülen hastalıklardandır. Bunun en önemli nedenlerinden biri genital siğilin (genital HPV enfeksiyonunun) özellikle cinsel yolla en sık ve en kolay bulaşabilen hastalıklardan biri olmasıdır. Ayrıca, belirttiğim gibi erişkinlerde genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) en sık bulunan hastalıklardan biridir. Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulunan insanların çok azı cildiye (dermatoloji) uzmanı ya da başka bir uzmana genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) için başvurmaktadır.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) en sık görülen ve en kolay bulaşan hastalıklardan biri olmasına karşın neden insanlar cildiye (dermatoloji) uzmanına ya da başka bir uzman doktora başvurmamaktadır?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulunan insanların cildiye (dermatoloji) uzmanına veya başka bir doktora başvurmamasının en sık nedeni genital siğil (genital HPV) enfeksiyonu bulaşmış hastaların önemli bir bölümünün genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) konusunda yeterli bilgi sahibi olmaması, bundan dolayı da genital siğilin (genital HPV enfeksiyonunun) tehlikelerinin farkında olmamasıdır. Oysa ki genital siğil (genital HPV enfeksiyonu hakkında, en doğrusu da, ergenlikten itibaren insanların cildiye (dermatoloji) uzmanı tarafından en doğru şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Benim de bir cildiye (dermatoloji) uzmanı olarak, en önemlisi de genç bireyleri, bilgilendirme noktasında en çok önemsediğim konulardan biri genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmış bireylerin cildiye (dermatoloji) uzmanına başvurmamasının en sık nedeni genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasıdır; bunun dışında genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmış bireylerin cildiye (dermatoloji) uzmanına başvurmaması için sık bir neden söz konusu mudur?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Elbette, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmış bireylerin cildiye (dermatoloji) uzmanına başvurmaması için başka nedenler de vardır. Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmış olduğunu fark eden insanların önemli bir kısmı kendilerinde genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulunmasından utandıkları için cildiye (dermatoloji) uzmanı ya da başka bir doktora başvurmamaktadırlar. İnsanlarda, kendilerine genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmış olma düşüncesi en sık olarak suçluluk, utanma duygularına yol açmaktadır. Oysa ki cildiye (dermatoloji) uzmanlarının en önemli görevi genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) gibi insanların ciltlerinde bulunan hastalıklar konusunda yardımcı olmaktır. Utanma duygusunun genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) gibi en önemli ve en sık görülen deri hastalıklarından biri ile ilgili olarak cildiye (dermatoloji) uzmanına başvurmaya engel olmaması çok önemlidir. Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) hem en sık görülen hem en tehlikeli virüs hastalıklarından biridir.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) neden en tehlikeli virüs hastalıklarından biridir? Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) neden önemlidir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Üzülerek belirtmeliyim ki, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu), çok dikkatli ve özenli davranılmazsa çok tehlikeli olabilmektedir.

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin en temel nedeninin genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) olduğu bilinmelidir. Bu kanser türü kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir. Mutluluk verici olan şudur ki genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) size bulaşsa bile bir günde veya bir ayda kansere yol açamaz! Ayrıca, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) mutlaka kansere yol açacak diye bir durum da kesinlikle söz konusu değildir! Sadece genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) rahim ağzı kanserine yol açabileceğinden kadın doğum (jinekoloji) uzmanına cinsel olarak aktif olunan ilk yıldan itibaren, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tanısı konmuş olsun olmasın, tüm hanımların 6 aylık aralıklarla başvurup cinsel bölgeden yayma (smear) testi denen son derece basit bir testi üşenmeden, doktora gitmekten bıkmadan, utanmadan tekrar tekrar yaptırması gerekmektedir! Bunun dışında, kadın ya da erkek tüm bireylerin, cinsel (genital) bölgesinde görünürde bir kabarıklık ya da renk değişikliği varsa zaman kaybetmeden cildiye (dermatoloji) uzmanına başvurulmalıdır! Çünkü, yıllar boyunca tedavisiz kalan genital siğiller (genital HPV enfeksiyonları) gitgide büyüyerek yassı hücreli karsinom denen ve uzun süre fark edilmezse vücuda (lenf bezleri ve iç organlarımıza) yayılabilen ve ölüme yol açabilen bir deri kanserine de yol açabilmektedir. Görüldüğü gibi, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) konusunda bilinçli olmak sağlığımız için en önemli konulardan biridir.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) başka ne gibi sorunlara yol açabilir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) çok ciddi moral bozuklukları, depresyon, kirlenmiş olma hissi gibi çeşitli ruhsal sorunlara ve cinsel kaçınma davranışına yol açmaktadır.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) sadece cinsel yolla mı bulaşır?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) çok büyük ihtimalle cinsel yolla bulaşmış olmakla birlikte ortak kullanılan havlular gibi doğrudan temasla ilgili olmayan yollarla da bulaşmış olabilir!

Genital siğilden (genital HPV enfeksiyonundan) nasıl korunabiliriz?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Bir insana genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşma olasılığı çok sayıda cinsel partner olması, korunmasız cinsel ilişki ile daha olasıdır. Genital siğilin (genital HPV enfeksiyonunun) bulaşmasının tam olarak cinsel ilişki olmasa, sadece cinsel temas olsa da mümkün olduğunu bilmekte fayda vardır. Elbette genital siğilin (genital HPV enfeksiyonunun) tek bulaşma yolu cinsel yol değildir. Şezlong, havlu, tuvalet ve güzellik salonlarından da genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşabilir.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) için aşı var mıdır?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) aşısı vardır. Genital bölgede siğile yol açabilen çok sayıda HPV alt tipi söz konusudur. Bunların bazıları kanser için daha az bazıları daha fazla risk taşır. Önceden genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) aşısı olan biri genital siğil (genital HPV enfeksiyonunun) bulaşması açısından, kısmen de olsa, korunabilecektir. Bu aşılar özellikle daha riskli HPV alt tipleri için üretilmiştir. Özellikle dörtlü aşı, en riskli 4 HPV alt tipinin bulaşmasını engelleyebilmektedir. Burada bilinmesi gereken husus genital siğil (HPV) aşısının henüz genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) bulaşmadan önce yapılmış olursa anlamlı koruma sağlayabileceğidir. Bu nedenle cinsel olarak aktif olmadan hemen önceki zamanlarda genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) için kız ve erkeklerin aşı olmasını bir cildiye (dermatoloji) uzmanı olarak önermekteyim.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) için kan tetkiki gerekir mi?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tanısı kan tetkiki ile hiç ilgili değildir, cildiye (dermatoloji) uzmanı veya kadın doğum (jinekoloji) uzmanı gibi başka bir doktor muayene ile tanıyı koyar. Nadiren tanısal bir sorun varsa, yani doktor genital bölgedeki bir leke ya da kabartının genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) olup olmadığından emin değilse biyopsi alıp patoloji raporuyla tanıyı netleştirmek uygun olabilir.

Ancak, genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) söz konusuysa veya bunun dışında bir cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşabilen herhangi bir hastalıktan şüphe ediliyorsa frengi (sifilis) adlı cinsel yolla bulaşan bir bakteri enfeksiyonu için VDRL ve TPHA denen kan tetkikleri, HIV/AIDS hastalığı için anti-HIV kan tetkiki yanında hepatit B ve C virüs enfeksiyonları için antiHBsAG ve antiHCV kan tetkiklerinin yapılması uygundur. Bu tetkikler genital siğil (genital HPV) enfeksiyonu tanısı için değil, aynı yolla bunun dışında farklı bir cinsel yolla bulaşabilen ikinci hastalık varlığını araştırmak içindir.

Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tedavi edilebilir mi?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu) tedavi edilebilir! Bu konuda bilgi almak için cildiye (dermatoloji) uzmanınız ile temasa geçebilirsiniz. Ancak, başarıyla tedavi ettikten bir süre sonra genital siğil (HPV enfeksiyonu) ya aynı kişiden veya farklı kişiden tekrar bulaşma ile tekrarlayabilir. Bunun dışında, çok önceden bulaşmış olduğu bir bölgeden aylar sonra yeni bir leke veya kabartı görünümü ortaya çıkabilir. Genital siğil (genital HPV enfeksiyonu söz konusuysa cildiye (dermatoloji) uzmanı veya ilgili bir doktora muayene olmanızı öneririm.

Leave A Comment

Son Yazılarım