Saç dökülmesi

Anasayfa - Saç dökülmesi

Saç dökülmesinin çok sayıda nedeni olabilir. Saç dökülmesi söz konusu ise yapılması gereken bir cildiye uzmanına başvurmaktır. Her zaman olduğu gibi, bu deri sorununda da, öncelikle cildiye uzmanı tarafından tanı netleştirilmelidir. Gerekirse, cildiye uzmanı tetkikler planlayabilir.

Saçların tamamında aşırı saç dökülmesi yapan birçok neden vardır; bu nedenler arasında ciddi hastalıklar da yer alabilmektedir. Bazı durumlar ise saçlı derinin sadece bazı bölgelerini etkilemektedir; bu şekilde bölgesel saç dökülmesi temelde 2 biçimdedir. Skatrisyel alopesi olarak ifade edilen durumlar kalıcı olarak kıl foliküllerini etkiler; dolayısıyla kalıcı kıl kaybına yol açar. Bu nedenleri erken fark etmek, belirgin kayıp olmadan tedaviye başlamak değerlidir. Lupus eritematosus veya liken planus sık görülen skatrisyel alopesi nedenlerindendir. Nonskatrisyel alopesi söz konusu ise, kıl foliküllerinde kalıcı kayıp yoktur.

Erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi olarak ifade edilen, tıbbi adı androjenik alopesi olan durum, saçların ön ve tepe kısmını etkiler, zamanla seyrelme ve kalıcı kıl kaybına yol açar. Androjenik alopesi için erken dönemlerde tıbbi müdahale değerlidir. Bazı şampuanlar, serumlar, haplar, mezoterapi ve PRP tedavileriyle kısmen de olsa androjenik alopesi için olumlu etki sağlanabilmektedir. Seyrelme, açılma çok belirginse androjenik alopesi için saç ekimi gündeme gelebilir.

Saçkıran şeklinde ifade edilen, tıbbi adı alopesi areata olan durumda, birden, yuvarlak veya oval şekilli saçsız bölgeler ortaya çıkar. Bu durum saçlı deri dışında, kaş kirpik, sakal, bıyık veya kollar, bacaklar gibi diğer vücut bölgelerinde de görülebilir. Tek bir bölgede de tüm vücut bölgelerinde de kıl kaybı olabilir. Tüm saçlı deride tutulum olursa alopesi totalis, tüm vücut kıllarında kıl kaybı olursa alopesi üniversalis ismiyle ifade edilir. Alopesi areata hastalarının bir kısmında tıpta ‘yüksük tırnak’ olarak ifade edilen 1mm çukurcuklar saptanabilir. Alopesi areata bazı genlerle ilişkilidir, stres, D vitamini düzeyi gibi bazı durumlarla ilişkilidir. Alopesi areata bulaşmaz. Alopesi areata hastalarında tiroid hastalığı, vitiligo (ala) hastalığı, allerjik bünye (atopik egzama, allerjik astım) toplumdakinden biraz daha sıktır. Alopesi areata için losyon ve karışımlar, kriyoterapi (dondurma tedavisi), sorunlu deri bölgesine bazı tedavi ajanlarının enjekte edilmesi, savunma sistemini düzenleyen belli vitaminlerin uygun dozlarda kullanılması gibi tedavi yaklaşımları vardır.

Tıbbi adı telogen effluvium olan telogen dökülme, tüm saçlı deride aşırı dökülme şeklinde kendini gösterir. Doğum yapan hanımlarda doğumdan 3 ay sonra normal olarak da telogen dökülme meydana gelir. Telogen dökülme söz konusu ise nedeninin değerlendirilmesi gerekmektedir. Gerekli tetkikleri cildiye uzmanı hastanın yaş, cinsiyet ve sosyal özelliklerine göre planlar. Bazı şampuanlar, ağızdan alınan takviyeler, uygun dozda alınan bazı vitamin ve mineraller gibi çeşitli tedavi yaklaşımları söz konusudur.