Sedef Hastalığı Nedir ?

Anasayfa - Dermatoloji - Sedef Hastalığı Nedir ?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığı (dermatoloji uzmanlarınca psoriasis de denebilmektedir) toplumda her 30-40 kişiden birinde görülen, yani çok sık rastlanan bir hastalıktır. Bazı sedef hastaları da hiçbir şekilde hastalıklarının düzelmeyeceğini düşünerek doktora gitmez. Buna rağmen, sedef hastalığı cildiye (dermatoloji) uzmanlarının en sık gördüğü hastalıklardandır.

Sedef hastalığı vücudun nerelerinde ve ne şekilde görülür?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığı deride kızarık ve üzeri beyaz kepekli olabilen yuvarlağa, ovale yakın alanlar şeklinde kendini gösterir.

En çok saçlı derinin arka bölgesinde başlayan sedef hastalığı; saçlı derinin ön kısmı veya diğer bölgelerinde de olabilir, tüm saçlı deriyi de kaplayan kızarıklık ve beyaz tabaka tabaka kepek halinde de biz cildiye (dermatoloji) uzmanlarının karşısına çıkabilir.

Bunun dışında, dirsek dış kısımları, dizkapaklarında sedef hastalığı belirtisi çok sıktır. Gövdede, bel ve kalça bölgesinde, kollar ve bacaklarda 3-4cm gibi küçük veya 20cm gibi büyük çaplı alanlar halinde bulunabilir. Bu klasik tip sedef hastalığına cildiye (dermatoloji) uzmanları ‘plak tipi sedef hastalığı’ demektedir.

Ayrıca, daha çok ergenlik yaşları civarında rastladığımız, gövdede 1cm civarı çapa sahip minik sedef hastalığı alanlarıyla kendini gösterebilen duruma cildiye (dermatoloji) uzmanları Latince yağmur damlası anlamına gelen sıfatla, ‘guttat psoriasis’ demektedir. Bu tarzdaki sedef hastalığı boğazda streptokok denen bir bakteri enfeksiyonuyla ilişkili olabilmektedir.

Sedef hastalığının bir şekli sadece avuç içleri ve ayak tabanlarında kızarıklık, deride kalınlaşma, kepeklenme ve hatta bazı durumlarda çatlaklar şekinde kendini gösterir. Buna cildiye (dermatoloji) uzmanları avuç-ayak altı sedefi anlamına gelen ‘palmoplantar psoriasis’ demektedir.

Sedef hastalığı özellikle erkeklerde, vücutta sadece cinsel bölgede de bulunuyor olabilir.

Nadiren, sedef hastalığı vücudun tamamında kızarıklık ve beyaz kepeklerle kaplı bir tabloya yol açabilir. Buna cildiye (dermatoloji) uzmanları tüm vücudun kızarık göründüğü sedef hastalığı manasına gelen ‘eritrodermik psoriasis’ demektedir.

Sedef hastalığının bir türü de sadece göbek deliğinin çevresi, koltukaltları, kasık gibi kıvrım bölgelerinde kepek olmaksızın sadece kızarıklık şeklinde görülür. Cildiye (dermatoloji) uzmanları bu tür sedef hastalığı için, dirsek dış kısmı ve dizkapağı gibi normalde sık tutulan dış kısımlar yerine iç kısımları etkilediği için ters sedef manasına gelen ‘invers psoriasis’ ifadesini kullanmaktadır.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Sedef hastalığı ne el sıkışma ne de başka herhangi bir yolla bulaşır; kimsenin bu açıdan endişe etmesinin bir anlamı yoktur.

Sedef hastalığı tedavi edilebilen bir hastalık mıdır?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığı elbette tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sedef hastalığında çeşitli kremler, çok çeşitli haplar, iğnelerle veya ultraviole kullanılarak klasik tedavi seçenekleri söz konusudur. Ancak, beslenme, bağırsak florası, stres, D vitamini seviyesi gibi yaşam tarzına ilişkin etkenler düzeltilmeden sedef hastalığı tedavisi tam olamamaktadır. Yüzdeki lekeler (cildiye uzmanlarınca kloasma olarak ifade edilir), ala hastalığı (cildiye uzmanlarınca vitiligo olarak da ifade edilir), saçkıran gibi hastalıklarda olduğu gibi bütünsel bir anlayışıyla yaklaşım sedef hastalarında da genel olarak çok fark yaratmaktadır. Bu fark sedef hastalığının tekrarlama özelliğine de yansımaktadır.

Sedef hastalığında sadece deri mi etkilenir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığında tırnaklar, eklemler, damarlar ve ruhsal durum etkilenebilmektedir.

Sedef hastalığında tırnaklar nasıl etkilenir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: El veya ayak tırnaklarının birinde veya birkaçında yüksük tırnak denen, sanki iğne ile delikler açılmış gibi tek veya çok sayıda çukurluk, saçkıran veya sakalkıran denen hastalık yanında sedef hastalığında da görülebilir.

Cildiye (dermatoloji) uzmanları için tırnak ortasında turuncu bir alan gözlendiğinde (yağ damlacığı olarak ifade edilir) bu durumun sedef hastalığına özgü olduğu bilinir.,

Sedef hastalığında etkilenen tırnak sarı, kalın ve bozuk şekilli bir hal de alabilir.

Sedef hastalığının etkileme bölgesine göre tırnağın ucu zeminden ayrılmış da olabilir.

Daha nadiren de, özellikle daha şiddetli seyreden sedef hastalığı söz konusu ise, tırnak cisminin kısmi veya tam kaybı gözlenebilmektedir.

Tırnak tutulumunun derecesi yanında hastanın bu durumdan ne kadar etkileniyor olduğu da tedaviyi seçerken göz önünde bulundurulur. Bütünsel yaklaşım önerileri ve losyonlar yanında tırnağın hemen öncesine yapılan enjeksiyon da etkili olabilmektedir. Ağızdan alınan hap veya iğneler de işe yarayabilmektedir.

Sedef hastalığında eklemler nasıl etkilenir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığında eklem tutulumu da değerlendirilmelidir. Yaklaşık her 5 sedef hastasından birinde eklemler etkilenmiş olabilmektedir. Parmak eklemleri yanında sedef hastalığında boyun ve belde de etkilenme olabilmektedir. Topuk ağrısı da sedef hastalığında eklemlerin etkilenmiş olduğuna işaret etmektedir. Sedef hastalığında eklemlerde olabilen bu etkilenme hareket kısıtlılığı, hassasiyet, ağrı ya da şişlik gibi bir yakınıma yol açmadan da bulunuyor olabilir ki bu şekilde şüphemiz varsa ultrason ile eklem değerlendirilebilmektedir. Çarpma, zedelenme içeren sportif aktiviteler entezit denen bir tür eklem tutulumunu tetikleyebilmektedir. Bu konuda, buna yatkınlığı olabilecek hastaların dikkat etmesi uygundur.

Sedef hastalığında damarlar nasıl etkilenir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı: Sedef hastalığı metabolik sendrom olarak bilinen daha büyük bir hadisenin derideki yansıması şeklinde bulunabilmektedir. Özellikle göbek bölgesinde kilo fazlalığı, karaciğerde yağlanma, insülin direnci, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi iç organ tutulumlarının yanında, metabolik sendromda, deride de tekrarlayıcı sedef hastalığı biz cildiye (dermatoloji) uzmanlarını tedavide zorlayabilmektedir. Burada damarlarda tıkanıklık söz konusu olduğu için, özellikle kilo fazlası olan 35 yaş üstü bir sedef hastası gören cildiye (dermatoloji) uzmanının yılda bir kez, kardiyoloji uzmanınca değerlendirme önermesi uygun olacaktır. Böyle bir durumda doğru beslenme ve yürüyüş, yüzme gibi uygun bir sporun doğru şekilde tatbiki her zamankinden de önemli olmaktadır.

Sedef hastalığında ruhsal durum nasıl etkilenir?

Cildiye (dermatoloji) uzmanı:, Özellikle de uzun süren ya da tekrarlayan biçimdeki sedef hastalarında, deri belirtilerinin de göz önünde olabilmesiyle de ilişkili olarak, diğer insanlarla ilişkiler etkilenebilmektedir. Gerek aile içi gerek toplumdaki diğer insanlar arasında damgalanma hissi bazı sedef hastalarında belirgin yaşam kalite düşüklüğüne yol açabilmektedir.

Son Yazılarım